Domácí sirupy z bylinek a květů

Proč bychom měli zpracovávat lipový květ?

Jedná se o léty prověřené domácí léčivo, které se používalo při nachlazení nebo horečce. Lipový květ má navíc uklidňující a také močopudné účinky, pomáhá při odkašlávání, rozpouští hleny a uvolňuje křeče. Květy jsou skvělým antioxidantem. Samozřejmě obsahují spousty vitamínů a také minerálů.

Obdobně je to také s lístky máty nebo meduňky. Šťávu lze udělat z každé byliny zvlášť nebo meduňkovo-mátový sirup. Čistě meduňkový je vhodný zejména pokud máte potíže se spánkem. Je obecně známo, že meduňka je něco jako přírodní a mírnější rohypnol. 

Jak na to?

Na jednu porci stačí nasbírat asi pět hrstí lipových květů. Doma je vhodné je rozložit na několik hodin, abychom se zbavili všeho hmyzu, který jsme si nejspíše také přinesli. Poté květy zbavíme stonků, dáme do nějaké nádoby a zalijeme litrem vroucí vody se šťávou ze dvou citronů. Takto nechte směs stát dva dny na chladném místě. Po dvou dnech přeceďte přes gázu nebo jemné sítko, vymačkejte květy a tekutinu svařte s kilogramem cukru. Pokud chcete mít zdravější verzi, použijte třtinový cukr či med.

Nyní rozlijte do sterilních sklenic. Sirup lze přidávat do čajů, využívat jako medicínu po lžičkách nebo ho pít se studenou vodou místo klasické nezdravé šťávy.

Podobné je to také s mátou či meduňkou na sirup budete potřebovat: 

 

2 velké  hrsti čerstvé meduňky/máty
1 velký citron pokrájený na kolečka
750 ml převařené, vychlazené vody
asi 650 g krystalového cukru
2 lžičky kyseliny citronové
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz