Na podzimní neduhy pomůže sirup z rýmovníku

Na podzim není rýma nic neobvyklého. Ráno je chladno, odpoledne svítí hřející sluníčko. Není však potřeba nachlazení hned léčit pilulkami. Zkuste trochu důvěřovat babským radám a přírodě. Uvařte si vlastní sirup z rýmovníku. Ten nakonec oceníte nejen při rýmě. 

A co budete potřebovat? 

* cca 25 lístků rýmovníku

* citron (může být však jakýkoli citrus - limetka, pomeranč)

* voda

* cukr krupice cca 1 kg

 

Jak na to?

Nejprve je třeba nakrájet citrus na plátky a společně s lístky rýmovníku vložit do hrnce a zalít horkou vodou tak, aby bylo vše ponořené. Takto připravenou směs přiklopíte pokličkou a necháte odpočívat do druhého dne. Následující den je třeba tekutinu přecedit a následně přivést k varu. Poté ztlumit plamen a pomalu přisypávat cukr. 

Vařit je třeba na mírném ohni do té doby, než sirup začne houstnout a chytne barvu mědi. Směs však nenechávejte zhousnout mnoho, po odstavení totiž sirup ještě konzistenci změní. 

Po dovaření sirup naplňte do skleniček, uzavřete a otočte dnem vzhůru. Po vychladnutí uchovávejte na chladném místě. 

 

Jak a kdy sirup pomůže? 

Sirup můžete využívat jako prevenci proti nachlazení, při samotném nachlazení a rýmě. Funguje však také při bolestech hlavy nebo zvýšené teplotě. Využít ho lze také při potížích zažívacího traktu.

Tip pro vás

Pokud nechcete užívat sirup samotný, je možné ho přidat do čaje, případně ho dát do jogurtu nebo krupicové či ovesné kaše. Použít můžete také místo medu na krajíc chleba s máslem. 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz